Merkezi TV (SMATV - MATV) Sistemleri

Tüm yaşam ve çalışma alanlarında temel ihtiyaç olan TV sistemlerini ve bir çok sistemi fiber optik ile entegre ederek mesafe ve abone sayısı olmaksızın taşıyor ve uzun yıllar kullanmanızı sağlıyoruz. Proje yapısına göre Fiber veya Koaksiyel kablolama altyapısına, Merkezi Headend, Dijital Headend veya Merkezi Multiswitch Sistemi tabanlı olarak gelen istek ve taleplere uygun projelendirme yapıyoruz. Projelendirme yaparken temel düşüncemiz ve hedefimiz her zaman için gelen istekler ve talepleri yapılara uygun bir şekilde karşılayacak ve minimum maliyetlerde olmasıdır.

MATV Sistemi (Master Antenna Television System)

Head-end (Yayın dağıtım merkezi) kurularak, uydudan alınan yayınların 85-862MHz‘ lik frekans bandı içerisinde modüle edilerek, televizyonların anten girişinden (Tuner) bağlantı yapılarak izlenmesi sağlanır. Gerekli dağıtım ve sinyal yükseltim cihaz ve ekipmanları kullanılır. Bu sistemde her TV kanalı ayrı bir frekansta modüle edilir ve TV kumandasından kanal değişim tuşları kullanılarak kanallar arasında gezebilme imkânı bulunur.

SMATV Sistemi (Satellite Master Antenna Television System)

TV prizlerinde: Uydudan alınan yayınların bir kısmının 85-862 MHz’ lik frekans bandı içerisinde modüle edilerek kabloya aktarılmasının yanında, uydu receiver’larına (evlerde kullanılan D-smart, Digitürk v.s. yayınların alınışında kullanılan cihaz) giriş için gerekli 950-2400 MHz’ lik frekans bandı yayınları da bulunur. Bu sistemde; TV prizindeki yayın istenirse Uydu alıcıya (Receiver) girilerek uydu yayınlarını, istenirse TV anten girişinden bağlanarak Head-end’ de isteğe bağlı seçilerek oluşturulan TV yayınlarını izleme imkânı oluşur. İstenirse bir bölücü (RF-IF Combiner) kullanılarak, prizdeki yayın bölünerek hem uydu alıcıya hem de TV tuner’ine bağlantı yapılabilir. 950-2400 MHz’ lik frekans bandına,  birden fazla çanak anten yayınlarının tamamını aktaramazsınız. Bu sebeple, istenilen yayınların bulunduğu uydu yayın paketleri seçilerek, bu bandın içi dolana kadar, frekans çevirimi yöntemiyle yükleme yapılabilir.

MULTISWITCH Sistemi

Bu sistemde, uydudan alınan yayınların tamamı, içinde yükseltme devresi de bulunan bir anahtarlamalı dağıtıcı tarafından TV prizlerine dağıtılır. Uydu yayınları doğrudan prizlere ulaşır. İstenirse bu dağıtıcılara; kurulacak Headend merkezinden MATV yayınları kombine edilerek 85-2400 MHz’ lik yayınlar tüm prizlere ulaştırılabilir. Dört adet çanak anten yayınının tamamını prizlere ulaştırabilecek kapasiteye kadar uygun multiswitch çeşitleri bulunmaktadır.

Headend Sistemi

Headent merkezi sistem Sitelerde, Otellerde Çok kullanıcıların olduğu heryerde kullanılan bir sistemdir. Headent sistemi bir merkeze kurulur.Headent sistemde kanallar sınırlıdır istenilen kanallar kullanıcıları tarafından seçilir sistem kurulur ve bu merkezden tek kablo üzerinden kullanıcılarına bölünerek verilir kullanıcılar evlerinde bağımsız olarak birden fazla TV izleyebilirler.Headent Sistem merkezinde nekadar kanal varsa her kanal için bir Receiver var anlamına gelir ve TV tünerlerinde S 04 den S41 ve VHF III 5 de 12 bantlar arasında yayın gönderilir evlerde kabloyu direk TV ye takarak seyretme imkanı verir.Sistem birkere kurulduktan sonra istediğiniz kadar aboneye yayın verebilirsiniz bu merkezden sonra yayın zayıfladığı yerde Yükseltici ile güçlendirerek devam edebilirsiniz.